5 راهکار طلایی انتخاب رشته – چگونه از دفترچه انتخاب رشته به درستی استفاده کنیم؟

راهنمای انتخاب رشته | 5 گام طلایی برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور سراسری
محتوای آموزشی کاملا رایگان در وبسایت درسینوفن

در این پست سوال و مشکل اساسی کنکوری ها را بررسی کردیم. انتخاب رشته برای دانش آموزان کنکوری در سال 1400 مهم ترین چالش به حساب می آید. حتی از کنکور هم مهم تر است. در ادامه مقاله 5 راهکار طلایی انتخاب رشته کنکور همراه ما باشید.

چگونه رشته ها را انتخاب کنیم ؟

ابتدا آن هایی را که نمی خواهید حذف کنید

کافی است هر رشته ای را که نمی خواهید ، خط بزنید یا روی آن ها  مارکر قرمز بکشید . حذف کردن قدم اول است

چه رشته هایی را حذف کنیم ؟

 ممکن است اصلا نخواهید به جز شهرخودتان به شهر دیگری بروید بنابراین روی همه ی شهرهایی که نمی خواهید در آن جا انتخاب رشته کنید خط قرمز یا مارکرقرمز بکشید .

 هم چنین روی رشته هایی که اصلا به آن ها علاقه ندارید خط بکشید . یادتان باشد که حذف کردن مهم تر است . ابتدا آن چه را نمی خواهید خط بزنید و حذف کنید . به این ترتیب دامنه ی انتخاب هایتان محدودتر می شود و تصمیم گیری برایتان ساده تر می شود .

کدام رشته ها را انتخاب کنیم ؟

دو نوع رشته را انتخاب کنید : رشته هایی که خودتان به  آن ها علاقه دارید و رشته هایی که امکان شغل یابی شما در آن ها بیشتر است . حتما به زمینه های شغلی موجود هم توجه کنید  . موضوع اشتغال را از هم اکنون جدی بگیرید. به نظر خانواده و امکانات مالی هم توجه کنید .  برای انتخاب رشته ، واحد های درسی مربوط به آن رشته   و تیپ شخصیتی خود را هم از لحاظ سازگاری با آن رشته و شغل های آینده در نظر بگیرید

رشته های انتخابی را نشان دار کنید.

رشته محل هایی را که حتما در فهرست نهایی خواهید نوشت  با یک علامت تیک ، نشان دار کنید یا این که با مارکر آبی مشخص کنید . بعضی رشته محل ها هم هستند که در مورد آن ها تردید دارید می توانید جلوی این رشته ها علامت سوال بگذارید و پس از مشورت و بررسی و در روزهای بعد تصمیم قطعی بگیرید .

قدم پایانی : مرتب کردن رشته هاست

رشته هایی را که  ترجیح می دهید جا به جا کنید و در اول فهرست بنویسید .  ممکن است  بعضی رشته ها،  رتبه های بهتری بخواهند ولی شما  آن رشته ها را کمتر ترجیح بدهید ، این رشته ها را پس از رشته هایی بنویسید که خودتان بیشتر علاقه دارید و ترجیح  می دهید . بیشترین وقت را صرف مرتب کردن رشته ها کنید .

 

5 تصمیم مهم برای انتخاب رشته
تصمیم مهم اول

در کدام شهرها انتخاب رشته می کنید و در کدام شهرها نه . به جز نظر خودتان حتما به نظر خانواده تان توجه کنید . بهترین مشاوران شما پدر ومادرتان هستند . در همه ی تصمیم های مهم زندگی تان با پدر و مادرتان مشورت کنید و بعدا تصمیم بگیرید .در مورد رفتن به شهرها دیگر نظر پدر و مادر از هر مشاوردیگری مهم تر است .بهتر است چندین جلسه ی گفت وگوی خانوادگی داشته باشید.

تصمیم مهم  دوم

کف قابل قبولتان کجاست ؟ روز اول ممکن است از پزشکی دانشگاه تهران یا کامپیوتر شریف یا حقوق دانشگاه تهران پایین تر نیایید اما اگر واقع بین باشید باید به رشته های دیگر و دانشگاه های دیگر هم فکر کنید . کف قابل قبول هر دانش آموز با دیگری متفاوت است ممکن است شما علاقه نداشته باشید که یک سال دیگر پشت کنکور بمانید شاید هم برای رسیدن به رشته ی دلخواهتان بخواهید یک سال دیگر هم آزمون بدهید . در این جا هم مادر و پدرتان بهترین مشاور شما هستند . آن ها شما را خیلی خوب می شناسند و می دانند آیا یک سال دیگر هم می توانید ادامه بدهید یا بهتر است همین امسال انتظارتان را تعدیل کنید و رشته هایی را انتخاب کنید که بتوانید قبول بشوید .به هر صورت تعیین کف قابل قبول یک تصمیم گیری سخت برای همه ی دانش آموزان و همه ی خانواده هاست .این تصمیم گیری با تفکر خودتان و گفت و گو در خانواده به نتیجه می رسد . تصمیمی بگیرید که چند ماه بعد پشیمان نشوید .

تصمیم مهم سوم

علاقه ی خودتان یا توجه به نظر خانواده و دیگران ؟ چگونه به هر دو توجه می کنید  ؟

ممکن است در مورد ترجیح و اولویت بندی رشته ها یا رفتن و نرفتن به شهردیگر بین نظر شما و خانواده اختلاف نظر باشد . این اختلاف ها را غنیمت بدانید با هم گفت وگو کنید و بهترین تصمیم ها را بگیرید . حتی اگر ساعت ها بحث کنید و بعدا تصمیم بگیرید بهتر از این است که تصمیم عجولانه و بدون تامل کافی بگیرید . عیبی هم  ندارد . شاید  گاهی هم عصبانی شوید و فکر کنید دیگران شما را به خوبی درک نمی کنند اما به نظرشان توجه کنید .

سخت ترین تصمیم ، تصمیم  چهارم است

 تشخیص اولویت ها و مرتب کردن رشته ها . شما کدام رشته را به کدام رشته ترجیح می دهید  ؟ پس از انتخاب رشته ها  مهم ترین و البته سخت ترین مرحله ، مرتب کردن رشته هاست . شما باید رشته ها را به گونه ای مرتب کنید که اگر بعدا در رشته ای قبول شدید افسوس نخورید که ای کاش رشته ها ی بعدی را زودتر می نوشتید .

چگونه رشته ها  را مرتب کنیم ؟

رشته هایی را که خودتان با فکر و اطمینان انتخاب کرده اید و ترجیح می دهید حتما در ابتدا بنویسید . البته تصمیم هایی بگیرید که یک سال بعد پشیمان نشوید .ممکن است شما بر خلاف نظر اکثریت،  به رشته ی پزشکی علاقه نداشته باشید و مثلا داروسازی یا یک رشته ی علوم پایه را ترجیح بدهید .ممکن است مهندسی صنایع را به مهندسی مکانیک ترجیح بدهید یا جامعه شناسی  و فلسفه را به رشته ی حقوق ترجیح بدهید . اگر با فکرکافی و اطمینان به این نتیجه رسیده اید نظر  خودتان را  اعمال کنید . نظر خودتان را به نظم و  ترتیبی که در این دفترچه وجود دارد و علاقه و اقبال دیگران را نشان می دهد  ترجیح دهید .شاید شما در یک یا چند  رشته امکان شغلی مناسب تری داشته باشید و آن رشته را به هر دلیلی که دارید برتر از رشته ای بدانید که رتبه ی بهتری می خواهد  . ترجیح و علاقه ی شما مهم تر از رتبه هایی است که برای  هر رشته نیاز است .

کدام رشته ها را  اول بنویسیم ؟

 رشته هایی را که خودتان ترجیح می دهید نسبت به رشته هایی که رتبه های بالاتری می خواهند مقدم بدانید و بالاتر بنویسید و در انتخاب های اولتان بگذارید.

معیار تصمیم صحیح  این است : بعدا افسوس نخورید

رشته ها را طوری مرتب کنید و پشت سرهم بنویسید که اگر در هر رشته ای قبول شدید افسوس نخورید که ای کاش یکی از رشته های بعدی را زودتر می نوشتم .

در چه مواقعی باید طبق نظم دفترچه رشته ها را بنویسیم ؟

معمولا هر دانش آموزی چند رشته ی مورد علاقه دارد  و روی بقیه ی رشته ها تعصب خاصی ندارد . برای رشته محل هایی که جزء علایق اصلی شما نیستند به رتبه ی آن رشته و علایق دیگران توجه کنید . ترتیب رشته ها در این دفترچه و این جدول ها  زمانی برای شما مفید است که خودتان تصمیم قبلی نگرفته  باشید . اما جایی که خودتان نظر و تصمیم قطعی دارید نظر خودتان را مهم تر بدانید . در رشته هایی که نظر قاطعی ندارید به نظر دیگران و ترتیب رتبه ها اعتنا کنید و بر طبق سلیقه ی عمومی و ترتیب رشته های این دفترچه پیش بروید و رشته ها را مرتب کنید .

خودتان رشته ها را بنویسید .

 برای آینده ی خودتان ، خودتان تصمیم بگیرید.

درست است که انتخاب رشته ها و مرتب کردن آن ها کار دشواری است اما بهتر است کار را خودتان انجام بدهید . رشته ها را خودتان مرتب کنید و در پایان رشته ها را خودتان وارد کنید . با دیگران مشورت کنید اما تصمیم نهایی و انتخاب و مرتب سازی رشته ها را خودتان انجام دهید.

 تصمیم مهم پنجم  : انتخاب مشاور .

بهترین مشاور شما کیست و برای انتخاب رشته بیش از همه از چه کسی کمک می گیرید ؟ پاسخ این است ، بهترین مشاور شما پدر و مادر شماست که بیش از هر کسی با روحیات و خلق و خوی شما و امکانات موجود به ویژه امکان های شغلی موجود در خانواده و فامیل آشنا هستند . اولیا در مورد موضوعاتی مثل اشتغال و کاریابی ، ماندن یا نماندن پشت کنکور برای سال بعد ، رفتن یا نرفتن به  شهرهای دیگر یا ماندن در شهرخودتان و تیپ و نوع رشته هایی که با روحیات شما و شرایط خانوادگی تان سازگاری دارد می توانند کمک کنند و نظر بدهند . حتی اگر فکر می کنید به اندازه ی کافی با پدر ومادرتان تفاهم ندارید حتما ایشان را برترین مشاور خود بدانید و با آن ها مشورت کنید.

میتوانید برای مشاوره انتخاب رشته از مشاورین درسینوفن هم راهنمایی کسب کنید. بی شک بر اساس هدایت تحصیلی میتوانید به شکلی اصولی از رشته مناسب خود مطمئن شوید و آن را در اولویت قرار بدهید.

آدرس دیسکورد درسینوفن : کلیک کنید

آدرس اینستاگرام درسینوفن: کلیک کنید

آدرس تلگرام درسینوفن: کلیک کنید

آدرس آپارات درسینوفن: کلیک کنید

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.

[farazsms]

مقالات مرتبط

5 راهکار طلایی انتخاب رشته – چگونه از دفترچه انتخاب رشته به درستی استفاده کنیم؟

انتخاب رشته کنکور میتواند حتی از خود کنکور هم مهم تر باشد ، بنابراین ما 5 گام طلایی برای انتخاب رشته و استفاده از دفترچه انتخاب رشته را برای شما در این پست ذکر کردیم.

عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

5 راهکار طلایی انتخاب رشته – چگونه از دفترچه انتخاب رشته به درستی استفاده کنیم؟

انتخاب رشته کنکور میتواند حتی از خود کنکور هم مهم تر باشد ، بنابراین ما 5 گام طلایی برای انتخاب رشته و استفاده از دفترچه انتخاب رشته را برای شما در این پست ذکر کردیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *