تحلیل کامل منحنی پتانسیل عمل در زیست شناسی + بررسی کانال های پروتئینی

پتانسیل الکتریکی - انتقال پیام عصبی - تحلیل نمودار پتانسیل عمل

در این مقاله قصد داریم منحنی (نمودار) پتانسیل عمل را تحلیل کرده و نکات لازم آن را به شما بیاموزیم. این مبحث از فصل اول زیست شناسی یازدهم (تنظیم عصبی) است که دارای اهمیت بالا از جهت طراحی تست های مقایسه ای و یا امتحانات نهایی است. با ما همراه باشید…

پیشنیاز این دوره آگاهی به فیزیولوژی غشای یاخته های عصبی میباشد. باید بدانید که روند انتقال یه چه صورت است تا بتوانید منحنی آن را تحلیل کنید.

در ابتدا منحنی پتانسیل عمل را نقطه گذاری میکنیم در حالات و نقاط مختلف ، سپس هر یک از فواصل بین نقاط در نمودار پتانسیل عمل را تحلیل و بررسی خواهیم کرد.

تحلیل کامل نمودار پتانسیل عمل | نمودار اختلاف پتانسیل غشایی | منحنی پتانسیل عمل

در نقطه A  در پتانسیل عمل چه اتفاقی رقم میخورد؟

در این لحظه کانال های دریچه دار سدیمی باز میشوند و سدیم از طریق این کانالها شروع به ورود به یاخته میکند.

نقطه B 

اگرچه پتانسیل غشا به علت ورود یون های مثبت به یاخته در حال افزایش است اما اختلاف پتانسیل دو سوی غشا در حال کاهش است. زیرا اختلاف به سمت صفر پیش میرویم.

نقطه C

در این نقطه از منحنی پتانسیل عمل همچنان غلظت یون سدیم خارج یاخته بیشتر از داخل است و سدیم در حال ورود به یاخته است. مجموع بار های مثبت داخل و خارج یاخته با هم برابر شده و به همین دلیل اختلاف پتانسیل به صفر رسیده است.

نقطه D

در این قسمت از نمودار پتانسیل عمل ، پتانسیل غشا و اختلاف پتانسیل دو سوی غشا در حال افزایش یافتن است (به سمت +30 میل میکند)

نقطه E

در این نقطه کانال های دریچه دار سدیمی و دریچه دار پتاسیمی در لحظه ای بسیار کوتاه بسته هستند. در واقع ابتدا کانال های دریچه دار سدیمی بسته شده و سپس کانال دریچه دار پتاسیمی باز میگردد.

در فاصله A تا E در غشا چه اتفاقی می افتد؟

پتانسیل غشا در حال افزایش است و یعنی از -70 تا +30 رسیده است. اما اختلاف پتانسیل دو سوی غشا در حال کاهش است. یعنی از 70 واحد اختلاف به 30 واحد اختلاف نزدیک شده است.

نقطه F

پتانسیل غشاو اختلاف پتانسیل دو سوی غشا در حال کاهش است.

نقطه G

در این نقطه همچنان غلظت یون پتاسیم داخل یاخته بیشتر از خارج است و پتاسیم در حال خروج از یاخته میباشد. مجموع بار های مثبت و منفی داخل و خارج یاخته با هم برابر شده و پتانسیل الکتریکی غشا به صفر رسیده است.

نقطه H

اگر چه پتانسیل غشا به علت خروج یون های مثبت از یاخته در حال کاهش است، اما اختلاف پتانسیل الکتریکی دو طرف غشا در حال افزایش است. چون از 0 واحد اختلاف به 70 واحد اختلاف نزدیک میشویم.

نقطه I

در این نقطه کانال های دریچه دار پتاسیمی بسته گردیدند و پایان پتانسیل عمل در نظر گرفته میشود. در این نقطه اگر چه پتانسیل غشا به -70 رسیده است ، اما غلظت یون ها مشابه حالت آرامش نیست و به همین علت فعالیت پمپ سدیم – پتاسیم افزایش یافته و تا غلظت یون ها نیز مشابه حالت آرامش گردد.

در مجموع از نقطه E تا I چه اتفاقی افتاد؟

پتانسیل غشا در حال کاهش یافتن است و این یعنی از +30 به -70 در حال نزول است. توجه داشته باشید که در اینجا هم اختلاف پتانسیل در دو سوی غشا در حال افزایش است ، یعنی از سی واحد اختلاف به 70 واحد اختلاف رسیدیم.

 

امیدواریم مطالب این پست براتون مفید بوده باشه. اگر نکته ای از قلم افتاد یا نظری در خصوص این پست داشتید خوشحال میشیم از طریق کامنت ها اون رو با ما و سایر کاربران در میان بگذارید 🚀.

آدرس دیسکورد درسینوفن : کلیک کنید

آدرس اینستاگرام درسینوفن: کلیک کنید

آدرس تلگرام درسینوفن: کلیک کنید

آدرس آپارات درسینوفن: کلیک کنید

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.


امیرحسین قنبرنژاد

مدرس زیست شناسی و طراح تست زیست شناسی ، طراح وبسایت و عاشق تکنولوژی ، کارشناس دیجیتال مارکتینگ و کارشناس سئو ✔

مطالب مرتبط
هورمون ها و غده های درون ریز جمع بندی کامل نکات زیست شناسی امیرحسین قنبرنژاد 5 دقیقه

جمع بندی انواع هورمون های ترشح شده از غدد درون ریز بدن (کنکور تجربی)

امیرحسین قنبرنژاد

لیست کامل هورمون هایی که از غدد هیپوتالاموس ، هیپوفیز ، تیروئید ، پاراتیروئید ، غدد فوق کلیه ، لوزالمعده ، اپی فیز ، تیموس ، بیضه ها و تخمدان ها ترشح میشوند بصورت جامع بررسی شدند.

انواع گردش مواد در جانداران ، قلب دو حفره ای ، سه حفره ای و چهار حفره ای ، نکات طلایی کنکور و زیست شناسی درسینوفن 4 دقیقه

کامل ترین جمع بندی انواع گردش مواد در جانداران – زیست شناسی کنکور

امیرحسین قنبرنژاد

در این مقاله قرار است به طور کامل گردش مواد در تمام جانداران موجود در زیست شناسی را بررسی کنیم. با کمک این مقاله شما یک جزوه جمع بندی کامل از انواع گردش مواد در جانداران را خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *