مناسب ترین محیط مطالعه برای موفق شدن در کنکور چیست؟ + عکس

بهترین محیط مناسب برای مطالعه و موفقیت در کنکور ، مناسب ترین مکان برای کنکوری ها درسینوفن مشاوره
محتوای آموزشی کاملا رایگان در وبسایت درسینوفن

محیط مناسب برای مطالعه چگونه باید باشد؟

در این مقاله سعی داریم بررسی کنیم که بهترین محیط مطالعه مناسب برای یک دانش آموز دهم ، یازدهم ، دوازدهم یا کنکوری باید چگونه باشد و چه ویژگی هایی داشته باشد.

دانش آموز کنکوری باید در چه محیطی درس بخواند تا بتواند بهترین و بالاترین راندمان را کسب کند و از مطالعه خسته و دلخور نشود، طبیعتا محیطی که برای مطالعه جذاب و استاندارد باشد قدرت جذابیت بالایی دارد و دانش آموز کنکوری را به مطالعه بیشتر تشویق میکند.

نباید فراموش کنیم که هر شخص باتوجه به عادات و سلایق خودش محیط مطالعه مطلوب خود را تنظیم و انتخاب میکند و در انتخاب این محیط آزاد است. در این مقاله ما ویژگی های یک محیط استاندارد برای مطالعه را تحلیل و بررسی میکنیم و محیط های مختلف مطالعه را برایتان تحلیل میکنیم.

در ابتدا ویژگی های محیط را برای شما تحلیل و مرور میکنیم و در انتهای مقاله محیط های منزل ، مدرسه ، کتابخانه و کافه را برای مثال مورد بررسی قرار میدهیم.

در این مقاله میتوانیم پرسش های زیر را پاسخ دهیم:
 1. چه محیطی برای مطالعه مناسب است؟
 2. آیا محیط خانه برای مطالعه مناسب است؟
 3. آیا محیط مدرسه جای خوبی برای مطالعه است؟
 4. آیا کتابخانه میتواند جای خوبی برای مطالعه باشد؟
 5. چه مواردی راندمان مطالعاتی من را بالا میبرد؟

 

شرایط محیط مطالعه مطلوب چیست؟

هر محیطی یک سری مزایا و معایبی دارد و برای رسیدن به بهترین محیط و مکان ممکن برای مطالعه ، ابتدا باید نیاز ها و استاندارد های لازم برای مطالعه را بشناسیم و سپس اقدام به انتخاب محیط مناسب برای مطالعه کنیم.

 

1- محیط ساکت و بدون سر و صدا باشد.

محیطی بدون سر و صدای آزار دهنده و بدون نویز ، میتواند یک محیط آرامش بخش باشد ، صدای بسیار بلند ولی لحظه ای یا صدایی کوتاه و ضعیف ولی ممتد و طولانی(صدای یخچال های قدیمی یا موتور خانه ها) میتوانند آرامش و سکوت محیط را بهم بزنند و سبب شوند تمرکز حین مطالعه به طور کامل از بین برود.

حضور در محیطی ملتهب که هر بار بر سر موضوعی خاص سر و صدایی ایجاد شود و سبب بهم ریختن آرامش و تمرکز شود مناسب برای مطالعه نیست و طبیعتا محیط باید تا جای ممکن ساکت باشد.

 

2- نور محیط برای مطالعه مناسب باشد (نور سفید – منبع نور روی سقف)

نور محیط نباید رنگی یا غیر سفید باشد ، نور زرد رنگ یا رنگ های دیگری غیر از سفید سبب ایجاد استرس روانی یا تنبلی شدید چشم میشوند. اگر در محیطی باشید که نور قرمز در آن غالب باشد ، از لحاظ روانی شما را عصبی میکند. رنگ آبی با اینکه سبب آرامش میشود ولی در حین مطالعه چشمان شما را زود خسته میکند.

محل منبع نور اگر لامپ باشد باید روی سقف قرار گیرد و از بالا به محیط نور بتابد. منابع نوری که روی دیوار ها نصب شوند میتوانند به چشم ها نیز بتابند و چشم را اذیت کنند.

اگر هنگام مطالعه از چراغ مطالعه استفاده میکنید باید توجه داشته باشید که حتما چرا مطالعه باید ارتفاع مناسب داشته باشد و حفاظی داشته باشد تا نور به اشتباه به چشم نتابد. فاصله چراغ مطالعه از کتاب یا میز مطالعه هم باید بیشتر از 35 سانتی متر باشد.

لامپ هایی که در اتاق نصب میشوند یا بعنوان چراغ مطالعه از آن استفاده میکنید ، نباید خیلی پر نور یا خیییلی کم نور باشند. چون نور سفید هم اگر میزان نور کم باشد ، سبب ضعیف شدن چشم ها و در صورت بیش از حد بودن نور ، چشم را خسته میکند.

از طرفی چون چراغ مطالعه بیشتر در تاریکی شب از آن استفاده میگردد(محیط های تاریک) نباید نور خیلی زیادی داشته باشد.

 

3- پوشش لباس مناسب

در هر شرایطی ، پوشش لباس راحت و ترجیحا گشاد ، میتواند برایتان مفید و مناسب باشد ، بدن شما در حین مطالعه گردش خون بالایی را تجربه میکند ، فشار و انرژی زیادی زیر رگ ها و عضلات شما در جریان است. بنابراین آقایان و خانم ها باید لباس هایی راحت تر و آزاد تری را حین مطالعه به تن کنند تا زود از مطالعه خسته نشوند.

لباس تنگ حرکات و آزادی شما را محدود میکند و بعد از دقایقی نشستن روی صندلی ناچارید مرتبا جنب و جوش کنید و از جای خود بلند بشوید تا کمی بتوانید راحت باشید.

لباس های نخی و گشاد (ترجیحا رنگ های روشن مثل سفید) میتواند گزینه خوبی برای هنگام مطالعه باشد.

 

4- میزکار منظم و صندلی استاندارد

از جمله مهم ترین عواملی که میتواند یک محیط مطالعه مناسب را تعیین کند وجود یک میز مخصوص مطالعه و یک صندلی طبی و استاندارد باشد.

صندلی های نرم و لطیف میتواند شما را تنبل و خواب آلود کند.صندلی های غیر استاندارد میتوانند در فواصل زمانی طولانی مدت سبب بروز کمر درد ، خمیدگی پشت و مشکلات مفصلی گردد. پس پیشنهاد میگردد از یک صندلی استاندارد استفاده کنید که ارتفاع مناسب و استاندارد های لازم را داشته باشد.

یک محیط خوب برای مطالعه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ درسینوفن مشاوره کنکوری رایگان

وجود یک میز کار استاندارد برای مطالعه یکی از ضرورت های محیط مطالعه مطلوب هست. بعنوان مثال روی میز مطالعه باید شامل :

 • جا قلمی مناسب
 • لپ تاب یا تبلت (تنها برای مطالعه استفاده گردد.)
 • ساعت عقربه ای (ساعت دیجیتال استفاده نکنید.)
 • دفترچه چرک نویس یا کاغذ یادداشت.
 • تابلو اعلان روی دیوار (برای چسباندن برنامه مطالعاتی و … روی دیوار)

همچنین میز مطالعه باید حتما رو به دیوار باشد تا تحرکات محیط سبب حواس پرتی نشود. در صورتیکه میز رو به پنجره هم باشد میتواند گزینه خیلی مناسبی برای استراحت چشم ها باشد.

بهترین محیط مناسب برای مطالعه و موفقیت در کنکور ، مناسب ترین مکان برای کنکوری ها درسینوفن مشاوره

5- نوشت افزارمناسب

از نوشت افزار مناسب برای نوشتن استفاده کنید و آنها را در دسترس خود قرار دهید و سعی کنید آنها را در جایی مرتب روی میز خود قرار دهید تا هر بار برای یافتن ابزار خود درگیر نشوید و وقت خود را صرف آنها نکنید.

رنگ های متنوع استفاده کنید تا متن برای شما جذابیت بصری داشته باشد.

ویژگی های فضا و مکان مناسب برای مطالعه ویژه کنکوری ها درسینوفن مشاوره رایگان

6- امکانات رفاهی کامل

یک محیط استاندارد باید شامل مکان ها و منابع زیر باشد:

 • سرویس بهداشتی مناسب
 • سرویس استحمام و نظافت شخصی
 • فضای خواب یا استراحت
 • سیستم سرمایشی و گرمایشی مطلوب
 • وجود میزکار و صندلی
 • آب و هوای مطلوب
 • وجود کتابخانه یا دسترسی سریع به منابع
 • وجود فضای سبز و یا وسایل ورزشی مناسب

 

7- دمای مناسب یا مطلوب از ویژگی های محیط مناسب برای مطالعه یک کنکوری

دمای مناسب یک محیط معمولا 27 درجه سانتی گراد می‌باشد. یعنی آن محیط نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد. حالا چرا یک محیط باید دمای مناسبی داشته باشد؟

در پاسخ باید بگوییم که بدن انسان که یک جاندار خون گرم است و نمیتواند دمای بدن خود را با تغییرات محیطی بالا و پایین ببرد و همیشه ثابت 37 درجه است ، بنابراین در محیط های خیلی گرم ، برای بعضی افراد سبب خواب آلودگی و در بعضی از افراد سبب بروز رفتار های عصبی یا عرق شدید یا در پی دارد.

در محیط های سرد هم در بعضی از افراد میتواند سبب خواب آلودگی و یا سرماخوردگی و عدم تمرکز گردد.

البته باید توجه داشت که انسان هایی که ویژگی گرمایی یا سرمایی دارند میتوانند هر دو دمای 27 درجه را تحمل کنند و دمای مطلوب آنهاست ، ولی کم یا زیاد شدن دمای محیط میتواند روی هر دو گروه تاثیرات نامناسبی بگذارد.

 

بررسی محیط های مختلف مناسب برای مطالعه

حال در این بخش به سراغ محیط هایی میرویم که شاید برای شما دانش آموزان هم جزو محیط های مناسب برای درس خواندن باشند.

 

محیط خانه ، راحت و آسوده ولی ناپایدار
 • شرایط محیطی

محیط خانه خیلی تحت تاثیر افراد خانواده هست . بعنوان مثال ، خانه ای که کودکی چند ساله در آن است به نسبت شلوغ تر و پر سر و صدا تر است. در عوض خانه ای که تنها یک فرزند دارند سکوت مثال زدنی در آن حاکم است. محیط خانه یک محیط راحت است ، همه چیز به آسانی قابل دسترسی است و معذوریت یا سختی و قوانین خاص و سختگیرانه ای در آن نیست.

محیط منزل معمولا قابل شخصی سازی ترین محیط برای مطالعه شماست ، یعنی میتوانید جای هر چیزی را خودتان تعیین کنید.

 • مزایای محیط منزل برای مطالعه

1- قابل شخصی سازی
2- محیطی راحت از جهت نوع پوشش
3- دمای مطلوب و سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب.
4- امنیت حریم خصوصی و حفظ وسایل از جهت سرقت یا گم شدن آنها
5- دسترسی سریع به امکانات مثل سرویس بهداشتی ، ناهار و شام و …
6- عدم اتلاف وقت حین رفت و آمد و تمام فعالیت ها در یک محیط

 • معایب محیط منزل برای مطالعه

1- عدم دسترسی به معلمان و ارتباط با دوستان برای رفع اشکال
2- شلوغی برخی از خانه ها خصوصا خانه های آپارتمانی کوچک با یک اتاق مشترک
3- وجود صداهای همسایه ها و سر و صدای احتمالی
4- کمبود امکانات اولیه مانند میزکار استاندارد و صندلی مناسب

 

محیط مدرسه ، مرکز یادگیری ولی پر از نقاط حواس پرتی و اتلاف وقت
 • ویژگی محیطی

محیط مدرسه ، مخصوص یادگیری و آموزش است. مدرسه از جهت معماری ، فضای آموزشی و … تنها برای آموزش و تعلیم و تربیت ساخته میشود و تنها هدف آن آموزش است. اما مقرراتی نیز دارد که به نوعی شما را اجبار به درس خواندن و یادگیری میکند.

در این بین ، در مدرسه شما با دوستان خود ملاقات خواهید کرد و اگر در جو و حس و حال درس نباشید ، با دوستان خود هر نوع شوخی و خنده ای میکنید جز بحث درسی. بنابراین مدرسه همانقدر که میتواند شما را به درس خواندن دعوت کند ، به همان مقدار هم میتواند سبب حواس پرتی شما نیز گردد.

از جهتی ، دبیران هم میتوانند با ارائه تکالیف و اجبار و استرس های گوناگون ، دست و پا گیر شوند و وقت شما را تلف کنند. بنابراین اگر مدرسه شما ، محیطی برای مطالعه آزادانه شما تدارک ببیند کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد و بالعکس اگر مدرسه با برنامه های دبیران و اجبار عوامل مدرسه شما را در جهت اهداف خودش هدایت کند ، میتواند به شما ضرر های جبران ناپذیری را وارد کند.

ویژگی یک محیط مطالعه خوب

 • مزایای مدرسه

1- محیطی مخصوص تعلیم و تربیت و یادگیری
2- امکانات کامل آموزشی حتی ویدئو کنفرانس
3- وجود کادر دبیران برای رفع اشکال درسی
4- وجود مشاور برای هدایت تحصیلی
5- ارتباط با دوستان و رد و بدل کاردن تجربیات و نکات آموزشی
6- وجود فضای سبز (در برخی مدارس) و هواخوری

 • معایب مدرسه

1- تکالیف و اجبار معلمان و دست و پا گیر شدن آنها برای پیشرفت درسی
2- امکان حواس پرتی های گوناگون از حیث دوستان و شیطنت ها
3- عدم اجازه استفاده از لباس و پوشش راحت هنگام مطالعه
4- طولانی بودن مسیر رفت و آمد و خستگی و اتلاف وقت

پیشنهاد میشود: چگونه زیست را مطالعه کنیم؟

محیط کتابخانه ، آرام و پر تمرکز ولی فرسایشی و پرفشار
 • ویژگی های محیطی

محیط کتابخانه ضوابط و قوانین خاصی دارد ، سکوت در هر شرایطی باید رعایت شود ، نباید رفت و آمد و پچ پچ طولانی صورت بگیرد. باید حتما عضویت داشته باشید و هر بار میز ثابتی برای مطالعه ندارید.

محیط کتابخانه علی رغم سکوت و آرامشی که در آن حکم فرماست برای مطالعه مباحث سخت ولی کوتاه خیلی کاربرد دارد ولی برای مطالعه های طولانی ، میتواند شما را حتی از مطالعه زده کند. بنابراین نباید خیلی روی کتابخانه حساب باز کنید.

کتابخانه عموما برای کسانی فایده دارد که فضای مناسب برای مطالعه در منزل برایشان وجود ندارد و مجبورند به محیطی آرام تر مراجعه کنند تا بتوانند با تمرکز مطلب را مطالعه کنند.

صندلی های محیط کتابخانه و میز ها عموما از نوع چوبیست که نشستن های طولانی اثرات نامطلوبی روی بدن میگذارد و مناسب مطالعه های طولانی نیست.

دسترسی به بانکی از کتاب های متنوع هم میتواند یکی از مزایای مطالعه در کتابخانه باشد. در کل کتابخانه محیطی آرام برای مطالعه های یک ساعته است.

 • مزایای کتاب خانه

1- دسترسی به کتاب ها و رفرنس های متنوع
2- سکوت و آرامش مثال زدنی و تمرکز بسیار بالا
3- نور و دمای مطلوب و مناسب برای مطالعه
4- میز مطالعه مناسب

 • معایب کتابخانه

1- قوانین بسیار سخت گیرانه و جو سنگین در محیط
2- صندلی چوبی و غیر استاندارد
3- عضویت و مسیر رفت و آمد زمانبر
4- فرسایشی و خسته کننده ، مناسب برای مطالعات نهایتا یکی دو ساعته
5- عدم داشتن میز ثابت و مجبور به تغییر مکان مطالعه

 

نتیجه گیری

در نهایت متوجه شدیم که یک محیط مطالعه و درس خواندن استاندارد باید ویژگی هایی داشته باشد تا ما در آن نه خیلی دچار حواس پرتی شویم و نه خیلی به یک نقطه (کتاب) خیره شویم. محیط مطالعه باید به گونه ای باشد تا مطالعه برای دانش آموز خصوصا دانش آموزان کنکوری لذت بخش و جذاب باشد و خسته کنند و کسل کننده نباشد.

مدارس ، منزل و کتاب خانه را با هم بررسی کردیم و هر کدام مزایا و معایبی داشتند که بسته به شرایط شما میتوانید از هر سه مکان به دلخواه استفاده کنید ولی یک مکان را بعنوان مکان پیشفرض برای مطالعه شخصی سازی و تعیین کنید و بیشتر وقت خود را در آن مکان سپری کنید.

توجه داشته باشید که در محیط درس خواندن نباید غذا خورد یا فیلم دید ، تنها باید در آن محیط مطالعه کرد و ذهن شما باید بعد از تکرار زیاد در آن محیط تنها به درس خواندن شما را وادارد.

 

جهت ارائه مشاوره بیشتر میتوانید با درسینوفن تماس بگیرید.
پیج آپارات درسینوفن را هم حتما دنبال کنید.
پیج اینستاگرام درسینوفن پر از مطالب مشاوره ای را هم بازدید کنید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.

[farazsms]

مقالات مرتبط

عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

5 راهکار طلایی انتخاب رشته – چگونه از دفترچه انتخاب رشته به درستی استفاده کنیم؟

انتخاب رشته کنکور میتواند حتی از خود کنکور هم مهم تر باشد ، بنابراین ما 5 گام طلایی برای انتخاب رشته و استفاده از دفترچه انتخاب رشته را برای شما در این پست ذکر کردیم.

جمع بندی انواع هورمون های ترشح شده از غدد درون ریز بدن (کنکور تجربی)

لیست کامل هورمون هایی که از غدد هیپوتالاموس ، هیپوفیز ، تیروئید ، پاراتیروئید ، غدد فوق کلیه ، لوزالمعده ، اپی فیز ، تیموس ، بیضه ها و تخمدان ها ترشح میشوند بصورت جامع بررسی شدند.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *