انیمیشن زیست شناسی: مراحل رشد و نمو جنین | بلاستوسیست و مراحل جایگزینی

مراحل رشد و نمو جنین | وقایع پس از لقاح | جایگزینی بلاستوسیست در دیواره رحم | انیمیشن زیست شناسی
محتوای آموزشی کاملا رایگان در وبسایت درسینوفن

پارت اول درباره ساختار و مراحل تشکیل بلاستوسیست گفتیم و بعد به مراحل جایگزینی بلاستوسیست در دیواره رحم اشاره کردیم و نکات خیلی مهم رو در قالب انیمیشن توضیح دادیم. در این انیمیشن زیست شناسی پرده های محافظ جنین رو کامل توضیح دادیم و منشا هر کدوم از پرده های کوریون و آمنیون رو توضیح دادیم و بهشون اشاره کردیم.

درسینوفنی های عزیزم سلام! با یه انیمیشن زیست شناسی دیگه همراهتون هستیم و با این ویدئو خیلی راحت میتونید فرایند رشد و نمو جنین رو درک کنید.

بلاستوسیت چیست؟

بلاستوسیست با انجام عمل جایگزینی در دیواره رحم آغازگر رشد و نمو جنین هست و فضا برای حفاطت و رشد و نمو جنین رو مهیا میکنه و لایه های زاینده رو بوجود میاره.

بلاستوسیست از نمو و تقسیمات پی در پی مورولا بوجود میاد و شامل سه بخش میشه :

 • توده یاخته درونی : این لایه سبب تولید لایه های زاینده جنین میشه که سه لایه ای هست و هر کدوم منشا بافت های جنین هستن چون یاخته های بنیادی تخصص نیافته هستن.
 • تروفوبلاست : این لایه وظایف مهمی مثل کمک به عمل جایگزینی و تشکیل جفت رو بر عهده داره.
 • حفره درون بلاستوسیست : که این لایه پر از مایع هست و در قسمت های بعدی بهش اشاره خواهیم کرد.

فرآیند جایگزینی بلاستوسیست در دیواره داخلی رحم

این بخش شامل 8 مرحله میشه و در نهایت بلاستوسیست پرده های محافظ جنین (آمنیون و کوریون) رو به وجود میاره و جنین شروع به رشد و نمو میکنه:

 1. بلاستوسیست از سمت دارای توده درونی به دیواره رحم میچسبه
 2. تروفوبلاست شروع به تمایز میکنه و در عین حال آنزیم های تجزیه کننده دیواره رحم رو ترشح میکنه.
 3. بلاستوسیست به تدریج وارد دیواره رحم میشه و در همین حین توده یاخته درونی تکثیر میشه و لایه های زاینده جنین و پرده آمنیون (درون شامه) رو بوجود میاره. پس منشا آمنیون، توده یاخته درونیه!
 4. تروفوبلاست تکثیر میشه و برون شامه جنین (کوریون) رو بوجود میاره. پس منشا کوریون تروفوبلاسته!
 5. کوریون ساختاری دو لایه ایجاد میکنه و فضایی بنام حفره کوریونی بوجود میاره که به مرور زمان این حفره از بین میره. همچنین زوائد انگشت مانند با جدار داخلی رحم به تبادل مواد میپردازه و باعث حفظ ثبات جنین در دیواره رحم میشه.
 6. از توده درونی در نهایت سه لایه زاینده ایجاد میشه که منشا بافت های جنین به حساب میاد.
 7. برون شامه یا کوریون به همراه بخشی از دیواره رحم ، جفت رو به وجود میاره که جفت ارتباط میان بند ناف و خون مادر رو تشکیل میده.
 8. جنین در همان ناحیه که جایگزینی انجام شده رشد میکنه و به طرف دیواره مقابل رحم حرکت میکنه. پس جنین در حفره شکمی رشد نمیکنه بلکه در دیواره رحم رشد میکنه و به واسطه بند ناف و جفت از مادر تغذیه میکنه.

حمایت از درسینوفن فراموشتون نشه 🙂

این انیمیشن شامل 3 پارت میشه که پارت اول رو منتشر کردیم. اگر دوست دارید این انیمیشن پارت های 2 و 3 هم زود تر منتشر بشه ، این ویدئو رو در یوتیوب و آپارات لایک کنید و ما رو در رسانه های زیر دنبال کنید تا به محض انتشار بهتون اطلاع رسانی بشه.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.


مقالات مرتبط

عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار درسینوفن پیشنهاد میکنیم اعلان درسینوفن را روی سیستم خود فعال کنید و آخرین اطلاع رسانی های مهم را دریافت کنید.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها