بررسی کامل و کنکوری نقش دستگاه تولید مثل زنان + عکس + نکات طلایی

محتوای آموزشی کاملا رایگان در وبسایت درسینوفن

زیست شناسان عزیز سلاااام. تو این مقاله آموزشی قصد داریم نقش دستگاه تولید مثل زنان رو به صورت کامل و کنکوری با هم بررسی کنیم و تمام نکات مربوط به اون رو یاد بگیریم.

دستگاه تولید مثلی زنان

دستگاه تولید مثلی در زنان 5 کار اصلی انجام می دهد که هر یک را با هم بررسی خواهیم کرد:

1) تولید یاخته جنسی ماده (تخمک):

به مراحل تولید تخمک، تخمک زایی می گوییم. لایه زاینده ی دولادی (2n) در تخمدان را مامه زا (اووگونی) تشکیل می دهند. 

 • یاخته های مامه زا در دوران جنینی با رشتمان (میتوز) ، مام یاخته های اولیه را ایجاد می کنند. این مام یاخته های اولیه با انجام کاستمان 1 ، در مرحله پروفاز 1 متوقف می شوند و تا سن بلوغ متوقف باقی می مانند.
 • در حدود 9 سالگی و سن بلوغ، هر ماه یکی از مام یاخته های اولیه کاستمان 1 خود را ادامه می دهد و آن را کامل می کند. نتیجه این تقسیم دو یاخته تک لادی هستند. یاخته بزرگ تر مام یاخته ثانویه و یاخته کوچک تر اولین جسم قطبی هستند. 
 • مام یاخته ثانویه پس از ترک تخمدان در صورتی که با زامه (اسپرم) برخورد کند، کاستمان 2 را در لوله ی رحم انجام می دهد. نتیجه این تقسیم نیز یک یاخته بزرگ تر و یک یاخته کوچک تر به نام جسم قطبی است. 
 •  یاخته بزرگ تر پس از رشد به تخمک تبدیل می شود.

 

تخمک زایی کنکور زیست شناسی

 

2) انتقال یاخته های جنسی ماده به سمت رحم

تخمدان ها تخمک ها را طی یک سری وقایع که در کل به آن چرخه تخمدان می گویند آماده و رها می کنند. به این رها شدن تخمک از تخمدان تخمک گذاری گفته می شود. این تخمک های آزاد شده به لوله های رحم ( فالوپ) می روند تا به سمت رحم حرکت کنند. 

3) ایجاد شرایط مناسب برای لقاح اسپرم (زامه) و تخمک

در صورت رسیدن اسپرم به گامت ماده ( تا حداکثر دو روز بعد از تخمک گذاری) ممکن است لقاح صورت بگیرد. برای این کار اسپرم باید به سمت یکی از لوله های رحم که تخمک در آن است برود و با ازاد کردن آنزیم ها از سر خود و تخریب لایه های خارجی تخمک، سر اسپرم وارد تخمک شود. پس از ادغام هسته ها سلول زاگ (دولاد) که ابتدا 46 فام تن  تک فامینه دارد در لوله رحم تشکیل می شود. در این صورت زاگ در لوله رحم در اولین هفته بعد از لقاح سه تا چهار روز رشتمان می کند و سلول های کوچکی می سازد. زمانی که چند سلولی (حدودا 16 سلول) شد از لوله رحم وارد رحم می شود. به این کره تو خاکی درون رحم بلاستوسیست می گویند. از روز ششم لقاح شروع به جایگزینی در رحم جدار رحم می کند و این عمل دو تا سه روز به طول می‌انجامد

مراحل تخمک گذاری زیست شناسی کنکور

 

4) حفاظت و تغذیه جنین در صورت تشکیل

دوران حفاظت و تغذیه جنین (بارداری) معمولا به سه دوره تقسیم می شود:

 • سه ماهه اول: مهم ترین وقایع نمو در این سه زمان رخ می دهند. اندکی بعد از جایگزینی رویان به سرعت رشد می کند و پرده های محافظت کننده و تغذیه ای به سرعت نمو می یابند. یکی از این پرده ها درون شامه جنینی (آمنیون) است که داخلی ترین پرده می باشد. این پرده در جفاظت و تغذیه نقش دارد. پرده دیگر برون شامه جنینی (کوریون) نام دارد که سلول های خارجی این پرده به همراه تعامل با بافت رحم جفت را می سازند. علاوه بر این برون شامه هورمون HCG را ترشح و وارد خون مادر می کند که اساس تست های بارداری می باشد. این هورمون باعث می شود جسم زرد تحلیل نرفته و حفظ شود تا ترشح هورنون پروژسترون ادامه یابد.
 • سه ماهه دوم و سوم: در طی این مدت جنین به سرعت رشد می کند و اندام هایش شروع به عمل می کنند

 

مراحل رشد و نمو جنین زیست شناسی درسینوفن

 

5) تولید هورمون های جنسی زنانه

هورمون های هیپوتالاموس، هیپوفیز پیشین و تخمدان ها زمان وقایع متفاوت در دستگاه تولیدمثلی زن را تنظیم می کنند. تنظیم میزان این هورمون ها به صورت بازخوردی (خودتنظیم) انجام می شود. دوره جنسی به صورت مراحل زیر می باشد:

شاید براتون مفید باشه : بررسی کامل و کنکوری نقش دستگاه تولید مثل مرد + عکس + نکات طلایی

 • در ابتدای دوره جنسی مقدار هورمون های استروژن و پروژسترون در خون کم است. این کمبود پیامی به هیپوتالاموس می دهد که هورمون آزاد کننده را ترشح کند
 • هورمون آزاد کننده ای که از هیپوتالاموس ترشح شده است بر روی بخش پیشین هیپوفیز تاثیر می گذارد و سبب افزایش ترشح  دو هورمون FSH و LH می شود.
 • استروژن و پروژسترون باعث افزایش رشد رحم و ضخیم شدن دیواره داخلی آن می شوند تا رحم را برای بارداری اختمالی آماده کنند. این دو هورمون علاوه بر اثر برروی رحم، روی هیپوتالاموس نیز اثر می گذارند و با بازحورد منفی ترشح FSH و LH را کاهش می دهند تا انبانک ای جدیدی در طول دوره جنسی بالغ نشوند.
 • اگر لقاح رخ ندهد مقدار استروژن و پروژسترون در خون کاهش می یابد و این کاهش سبب ریزش دیواره رحم و نازک شدن آن می شود و قاعدگی رخ می دهد
 • این کاهش استروژن و پروژسترون پیامی به هیپوتالاموس می دهد تا هورمون آزاد کننده را ترشح کند و دوره جنسی بعدی شروع می شود

 

چرخه جنسی زنان کنکور درسینوفن

 

 نکات طلایی و کنکوری دستگاه تولید مثل زنان: 
 • شروع تخمک زایی از دوران جنینی است اما اسپرم زایی از دوران بلوغ شروع می شود
 • شکل و اندازه جسم زرد و فولیکول با یکدیگر متفاوت است
 • هورمون های تخمدانی در دیواره رحم گیرنده دارند
 • دقت داشته باشید که لقاح می تواند بین اسپرم و گویچه قطبی باشد اما شرایط متفاوت خواهد شد و منجر به تشکیل جنین نمی شود
 • سر و بخشی از تنه اسپرم وارد لایه ژله ای اووسیت می شوند ولی دم اسپرم در بین یاخته فولیکولی باقی می ماند

آرزومند آرزوهایتان

 پیج آپارات و اینستاگرام درسینوفن رو دنبال کنین و از آخرین اخبار و اطلاعیه ها و آموزش ها با خبر بشید.

فلاح نژاد

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.


مقالات مرتبط

همه چیز درباره میتوز (رشتمان) و مراحل آن که باید برای کنکور بدانید

توضیح کامل مرحله تقسیم یاخته میتوز و محاسبه عدد فام تنی در تمامی مراحل آن را بررسی کردیم. میتوز یا رشتمان شامل مراحل پروفاز ، پرومتافاز ، متافاز ، آنافاز و تلوفاز میباشد. همراه ما باشید …

همه چیز درباره چرخه تقسیم سلولی در زیست شناسی – در اینترفاز چه اتفاقاتی رخ میدهد؟

در این مقاله قصد داریم مرحله مهم اینترفاز در چرخه تقسیم سلولی را به طور کامل توضیح دهیم. مبحث چرخه سلولی نکاتی دارد که لازم است آن را به طور کامل یاد بگیرید تا در تست ها دچار سردرگمی نشوید.
در ادامه با مقاله چرخه سلولی – مرحله اینترفاز ، همراه ما باشید …

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال جزوات رایگان جمع بندی هستی؟ چنل تلگرام درسینوفن رو حتما دنبال کن.بزن بریم
+
نرم افزار مولتی پلتفرم درسینوفن پیشنهاد میکنیم اعلان درسینوفن را روی سیستم خود فعال کنید و آخرین اطلاع رسانی های مهم را دریافت کنید.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها