5 کشف علمی رکوردشکن در سال 2022

5 کشف رکوردشکن سال 2022
محتوای آموزشی کاملا رایگان در وبسایت درسینوفن

مقدمه

هر سال رکوردهای کشف علمی جدیدی ثبت می‌شود و سال 2022 نیز از این قاعده مستثنی نبود. یک غول باکتریایی، یک ابرکامپیوتر بسیار سریع و یک سیاه‌چاله‌ی نزدیک از جمله قابل‌توجه‌ترین شگفتی‌های برتر سال هستند. در ادامه این مقاله همراه درسینوفن باشید.

اولین جراحی

در اولین کشف علمی در سال 2022، اولین عمل جراحی شناخته‌شده، قطع پا بود. این نتیجه‌ای است که محققان پس از بررسی اسکلت فردی که 31.000 سال پیش در جزیره بورنئوی اندونزی زندگی می‌کرد، به دست آمد. استخوان ترمیم‌شده در جایی که پایینِ پای چپ برداشته شده بود، نشان می‌دهد که فرد چندین سال پس از عمل جراحی زنده مانده بود. این کشف علمی منشا جراحی را حدود 20.000 سال به عقب می‌برد.

اولین جراحی در کشف علمی سال 2022
این اسکلت انسان (از کمر به پایین) از جزیره بورنئو شواهدی را نشان می دهد که پایین پای چپ تقریباً 31000 سال پیش قطع شده بود.

بزرگ‌ترین باکتری تک‌سلولی

باکتری که تازه کشف شده است، با طول حدود یک سانتی‌متر با چشم غیرمسلح قابل مشاهده می‌باشد. تی. مگنیفیکا که در در جنگل‌های مانگرو آنتیل کوچک در کارائیب زندگی می‌کند، 50 برابر بزرگ‌تر از گونه‌های دیگر باکتری‌های بزرگ و حدود 5000 برابر بزرگ‌تر از باکتری‌های معمولی است. دلیل اینکه چرا این گونه تا این اندازه بزرگ است، نامشخص است.

بزرگ ترین باکتری تک سلولی در سال 2022 - کشف علمی
باکتری تیومارگاریتا مگنیفیکا حدود 1 سانتی‌متر طول دارد. (تعدادی از آن‌ها در کنار سکه نشان داده شده‌اند.)

سریع‌ترین ابرکامپیوتر

ابررایانه‌ای به نام Frontier امسال اعداد را با سرعت شگفت‌انگیزی تجزیه و تحلیل کرد: 1.1 کوئینتیلیون عملیات در ثانیه. این باعث می‌شود که این ماشین در آزمایشگاه ملی Oak Ridge در تنسی، به اولین کامپیوتر مقیاس اگزا تبدیل شود. کامپیوتری که می‌تواند 1018 عملیات را در عرض یک ثانیه انجام دهد. سریع‌ترین ابرکامپیوتر بعدی در سال 2022، می‌تواند 442 کوادریلیون (1015) عملیات در ثانیه انجام دهد. انتظار می‌رود محاسبات مقیاس اگزا به پیشرفت‌هایی از علم تغییرات اقلیم گرفته تا حوزه سلامت و فیزیک منجر شود.

سریع ترین ابر کامپیوتر در سال 2022
ابرکامپیوتر Frontier در آزمایشگاه ملی Oak Ridge رسما به نقطه عطف محاسبات مقیاس اگزا رسید.

بزرگ‌ترین کلونی ماهی‌ها

در اعماق سواحل قطب جنوب، یخ‌ماهی‌ها در کلونی به بزرگی شهر اورلاندو ایالت فلوریدا در حال تولید مثل هستند. حدود 60 میلیون لانه یخ‌ماهی جونا (Neopagetopsis ionah) در کف دریا به وسعت 240 کیلومتر مربع پخش شده‌اند. پیش از این تصور می‌شد گونه‌های لانه‌ساز ماهی فقط در کلونی‌هایی صد لانه‌‌ای جمع می‌شدند. منبع غذایی فراوان و دسترسی به منطقه‌ای با آب گرم می‌تواند ابعاد این کلونی فوق العاده بزرگ را توضیح دهد.

بزرگ ترین کلونی ماهی ها در سال 2022
یخ‌ماهی جونا لانه‌های دایره‌ای با مراکز سنگ سخت ایجاد می‌کند، جایی که ماهی می‌تواند بیش از 1000 تخم بگذارد.

نزدیک‌ترین سیاهچاله

اخترفیزیکدانان با غربال‌کردن داده‌های منتشر شده توسط فضاپیمای گایا، سیاهچاله‌ای را کشف کردند که تنها 1560 سال نوری از زمین فاصله دارد. این سیاهچاله که Gaia BH1 (گایا BH1) نام دارد، تقریباً دو برابر نزدیک‌ترین سیاهچاله شناخته شده قبلی است. اما این رکورد احتمالا پایدار نباشد. پیش‌بینی می‌شود حدود 100 میلیون سیاهچاله در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. از آنجایی که بیشتر آنها نامرئی هستند، یافتن آنها دشوار است. اما وقتی گایا (که دقیقاً یک میلیارد ستاره را نقشه‌برداری می‌کند)، داده‌های خود را در چند سال آینده منتشر کند، ممکن است سیاه‌چاله‌های نزدیک‌تر هم پیدا شوند.

نزدیک ترین سیاهچاله بعنوان رکورد کشف علمی در سال 2022

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.

[farazsms]

مقالات مرتبط

5 کشف علمی رکوردشکن در سال 2022

هر سال رکوردهای کشف علمی جدیدی ثبت می‌شود و سال 2022 نیز از این قاعده مستثنی نبود. یک غول باکتریایی، یک ابرکامپیوتر بسیار سریع و یک سیاه‌چاله‌ی نزدیک از جمله قابل‌توجه‌ترین شگفتی‌های برتر سال هستند. در ادامه این مقاله همراه درسینوفن باشید.

عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *