عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

درسینوفن | آموزش آنلاین دوره محور عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر
محتوای آموزشی کاملا رایگان در وبسایت درسینوفن

مقدمه

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

گلبول سفید چیست؟

گلبول های سفید که به لکوسیت ها نیز معروف هستند، مسئول محافظت از بدن شما در برابر عفونت هستند. به عنوان بخشی از سیستم ایمنی شما، گلبول های سفید در خون شما گردش می کنند و به آسیب یا بیماری پاسخ می‌دهند.

گلبول های سفید چه کار می‌کنند؟

گلبول های سفید از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. هنگامی که گلبول‌های سفید خون شما، از طریق جریان خون و بافت‌های شما عبور می‌کنند، محل عفونت را پیدا می‌کنند و مثل یک ژنرال ارتش عمل می‌کنند تا سایر گلبول‌های سفید خون را از محل خود مطلع کنند تا از بدن شما در برابر حمله یک ارگانیسم ناشناخته دفاع کنند.

هنگامی که ارتش گلبول های سفید شما وارد می شود، با تولید پروتئین های آنتی بادی برای اتصال به ارگانیسم و ​​از بین بردن آن، با مهاجم مبارزه می کنند.

گلبول های سفید در کجا قرار گرفته اند؟

گلبول های سفید خون شما در جریان خون هستند و از طریق دیواره ها و بافت های رگ های خونی حرکت می کنند تا محل عفونت را پیدا کنند.

گلبول های سفید - دیاپدز چیست؟
تصویر 1 – دیاپدز یا خروج گلبول سفید از دیواره مویرگ ها با انجام حرکات آمیبی و حضور در محل آلوده شده به عامل
بیگانه

گلبول های سفید چه شکلی هستند؟

بر خلاف نام آنها، گلبول های سفید خون، بی رنگ هستند اما وقتی زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند و با روش های مختلف رنگ آمیزی یاخته، رنگ آمیزی می‌شوند، می‌توانند به رنگ بنفش بسیار روشن تا صورتی ظاهر شوند. این سلول های بسیار ریز شکلی گرد با غشای دولایه و مشخص (هسته) دارند.

انواع گویچه های سفید - گلبول های سفید و عملکرد آنها
تصویر 2- نقشه مفهومی اجزای مختلف بافت خون

White blood cells protect your body against infection.

گلبول های سفید چقدر بزرگ هستند؟

گلبول های سفید 1 درصد از خون شما را تشکیل می دهند. تعداد گلبول های قرمز در بدن شما بیشتر از گلبول های سفید است.

گلبول های سفید چگونه تشکیل می‌شوند؟

تشکیل گلبول های سفید خون در بافت نرم (اسفنجی) داخل استخوان های شما (مغز استخوان) اتفاق می افتد. دو نوع گلبول سفید (لنفوسیت ها) در غده تیموس (سلول های T) و غدد لنفاوی و طحال (سلول های B) رشد می کنند و بالغ می‌شوند.

گلبول های سفید از چه چیزی ساخته شده اند؟

گلبول های سفید خون از سلول هایی منشا می گیرند که در بافت نرم استخوان ها (مغز استخوان) به سلول های دیگر بدن تبدیل می‌شوند. این سلول های ویژه در مغز استخوان را سلول های بنیادی میلوئیدی و لنفوئیدی می‌نامند.

انواع گلبول های سفید خون کدامند؟

پنج نوع گلبول سفید در خون وجود دارند که به بررسی آنها می‌پردازیم:

1- نوتروفیل ها

در سیتوپلاسم این گلبول، دانه های ریز و روشن وجود دارد و دارای هسته ای چند قسمتی است. با از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و باقی مانده های خارجی به محافظت از بدن در برابر عفونت ها کمک می‌کنند (نیروی واکنش سریع – بیگانه خوار).

گلبول سفید - نوتروفیل ها و عملکرد آنها
تصویر 3- نوتروفیل

2- ائوزینوفیل ها

ائوزینوفیل ها در سیتوپلاسم خود، دارای دانه های درشت و روشن هستند و هسته ای دو قسمتی و دمبلی دارند. ائوزینوفیل ها، انگل ها و سلول های سرطانی را شناسایی و از بین می‌برند و به بازوفیل ها در پاسخ های آلرژیک کمک می‌کنند.

گلبول سفید - ائوزینوفیل ها و عملکرد آنها
تصویر 4- ائوزینوفیل

3- بازوفیل ها

بازوفیل ها دارای دانه های درشت در سیتوپلاسم خو هستند و هسته ای دو قسمتی دارند. بازوفیل ها واکنش آلرژیک مانند سرفه، عطسه یا آبریزش بینی ایجاد می کند.

گلبول سفید - بازوفیل ها و عملکرد آنها
تصویر 5- بازوفیل ها

4- مونوسیت ها

مونوسیت ها با پاکسازی سلول های آسیب دیده در برابر عفونت از بدن دفاع می‌کنند. مونوسیت ها با خروج از رگ ها به ماکروفاژ و یاخته های دارینه ای (دندریتی) تبدیل می‌شوند. سیتوپلاسم آنها بدون دانه است و هسته ای تک قسمتی و لوبیایی شکل دارند.

گلبول سفید - مونوسیت ها و عملکرد آنها
تصویر 6- مونوسیت ها

5- لنفوسیت ها

از سلول‌های T، سلول‌های کشنده طبیعی و سلول‌های B برای محافظت در برابر عفونت‌های ویروسی و تولید پروتئین برای کمک به مبارزه با عفونت (آنتی بادی) تشکیل شده است. این سلول ها بصورت اختصاصی در محیط داخلی بدن با عوامل بیگانه برخورد می‌کنند.

گلبول سفید - لنفوسیت ها و عملکرد آنها
تصویر 7- لنفوسیت ها

بیماری ها و اختلالات رایجی که بر گلبول های سفید خون تأثیر می گذارد

اگر تعداد گلبول های سفید خون شما پایین است، احتمالاً به عفونت (لکوپنی) مبتلا هستید. اگر تعداد گلبول های سفید خون شما بیش از حد بالا باشد (لکوسیتوز)، اگرچه ممکن است یک عفونت یا یک بیماری زمینه ای مانند لوسمی، لنفوم یا یک اختلال ایمنی داشته باشید.

علائم یا نشانه های رایج هنگام کم و زیاد شدن تعداد گلبول های سفید چیست؟

علائم بیماری که در اثر کم یا زیاد شدن تعداد گلبول های سفید ممکن است بروز پیدا کنند عبارت است از:

 • تب، بدن درد و لرز
 • زخمی که قرمز و متورم است، چرک ترشح می کند یا خوب نمی شود (التهاب و عفونت).
 • عفونت های مکرر
 • سرفه مداوم یا مشکل در تنفس

تعداد طبیعی گلبول های سفید چقدر است؟

طبیعی است که شما هر روز نزدیک به 100 میلیارد گلبول سفید تولید کنید. پس از اتمام خون‌گیری در آزمایش خون، گلبول‌های سفید خون شما را شمارش می‌کنند که برابر با تعداد سلول‌ها در هر میکرولیتر خون است. تعداد طبیعی گلبول های سفید خون بین 4000 تا 11000 سلول در هر میکرولیتر است.

آزمایش های رایج برای بررسی تعداد گلبول های سفید چیست؟

آزمایش شمارش کامل خون (CBC) اطلاعات مربوط به سلول های خون شما را شناسایی می کند. یک آزمایشگاه پس از اینکه یک متخصص پزشکی خون شما را گرفت و تعداد گلبول های سفید و قرمز خون شما را بررسی کرد، این آزمایش را تکمیل می کند.

اسکن گلبول های سفید یک آزمایش برای تشخیص عفونت یا آبسه در بافت های نرم بدن شما است. این آزمایش شامل خارج کردن خون شما، جدا کردن گلبول‌های سفید از نمونه، نشان‌گذاری آن‌ها با یک ایزوتوپ رادیواکتیو، بازگرداندن آن گلبول‌های سفید خون به بدن شما، سپس آزمایش تصویربرداری مناطقی را که عفونت یا آبسه را در بدن شما نشان می‌دهندشناسایی می‌کند.

چه چیزی باعث کاهش تعداد گلبول های سفید خون می شود؟

دلایل کاهش تعداد گلبول های سفید خون عبارتند از:

 • نارسایی مغز استخوان (کم خونی آپلاستیک)
 • مغز استخوان مورد حمله سلول های سرطانی قرار بگیرد (لوسمی)
 • قرار گرفتن در معرض دارو (شیمی درمانی)
 • کمبود ویتامین (B12)
 • HIV/AIDS

آزمایش خون با کمتر از 4000 سلول در هر میکرولیتر خون، گلبول های سفید پایین را تشخیص می دهد.

درمان های رایج برای اختلالات گلبول های سفید چیست؟

درمان اختلالات گلبول های سفید بر اساس تشخیص و شدت بیماری متفاوت است. روش های رایج عبارت اند از:

 • مصرف ویتامین ها
 • مصرف آنتی بیوتیک ها
 • جراحی برای جایگزینی یا ترمیم مغز استخوان
 • تزریق خون
 • پیوند سلول های بنیادی

سخن پایانی درباره گلبول های سفید

گلبول های سفید به عنوان خطوط دفاعی بدن شما در برابر آسیب یا بیماری عمل می کنند. با مصرف ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن و رعایت کامل بهداشت برای جلوگیری از عفونت، گلبول های سفید خون خود را سالم نگه دارید. اگر علائمی مانند تب و لرز، عفونت مکرر، سرفه مداوم یا مشکل در تنفس را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

تصویر سه بعدی از محتویات بافت خون

منبع: clevelandclinic + محتوای اختصاصی درسینوفن

برای اطلاع از جدیدترین اخبار ، مقالات و دوره های سایت میتوانید در خبرنامه پیامکی ما ثبت نام کنید.


مقالات مرتبط

عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

خطوط دفاعی اختصاصی و غیر اختصاصی در انسان فصل ایمنی زیست شناسی یازدهم

در این مقاله قصد داریم خطوط دفاعی اختصاصی و غیر اختصاصی را به طور خلاصه به شما دانش آموزان عزیز آموزش بدهیم. مبحث خطوط دفاعی بدن انسان در فصل ایمنی زیست شناسی زیست 2 ، با اینکه مبحث حفظیست ، فرّار است و نکات ترکیبی بسیاری دارد.

عملکرد گلبول های سفید در بدن انسان + تصویر

گلبول های سفید بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کنند. این سلول‌ها در جریان خون و بافت‌های شما گردش می‌کنند تا با حمله به هر ارگانیسم ناشناخته‌ای که سبب بیماری یا آسیب به بدن شما می‌شود، پاسخ دهند. در ادامه مقاله عملکرد گلبول های سفید، همراه درسینوفن باشید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار درسینوفن پیشنهاد میکنیم اعلان درسینوفن را روی سیستم خود فعال کنید و آخرین اطلاع رسانی های مهم را دریافت کنید.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها